niedziela, 21 czerwca 2009

jakie są światła w samochodzie?
jakie są światła w samochodzie?

  • światła mijania
Są tak zbudowane, aby oświetlały drogę przed samochodem oraz prawe pobocze, a nie oślepiały kierowców jadących z przeciwka i pieszych. Dlatego muszą dawać wyraźną granicę światła i cienia. Włączają się razem ze światłami pozycyjnymi, nie da się ich włączyć osobno.

Kiedy włączać? Obowiązkowo podczas jazdy od zmierzchu do świtu - czyli w nocy. W ciągu dnia światła mijania mogą być zastąpione światłami do jazdy dziennej. Jeśli nie mamy świateł do jazdy dziennej, także w ciągu dnia musimy włączać światła mijania.
  • światła pozycyjne
Samochody powinny być wyposażone w dwie białe lub żółte lampy pozycyjne przednie (tzn. widoczne z przodu pojazdu) oraz dwie czerwone lampy pozycyjne, widoczne z tyłu pojazdu. Pojazdy samochodowe i przyczepy, których długość (wraz z ewentualnym dyszlem) przekracza 6 metrów, powinny być wyposażone dodatkowo w żółte światła pozycyjne boczne. Światła pozycyjne powinny być widoczne w nocy przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 300 metrów.
  • światła drogowe
Nie są asymetryczne i mają większy zasięg od świateł mijania, mogą oślepiać. Jeżeli mamy w aucie reflektor z jedną żarówką dwużarnikową, po włączeniu "długich" włącza się żarnik "drogowy" zamiast żarnika "mijania". Jeśli mamy reflektor 2-żarówkowy albo dwie lampy (mijania i drogowych), po włączeniu "długich" zwykle świecą dwie żarówki lub dwa reflektory po każdej ze stron auta.

Kiedy włączać? W nocy, na nieoświetlonych drogach. Trzeba je wyłączyć, gdy z przeciwka zbliża się pojazd, lub gdy zbliżamy się do auta przed nami. Nie wolno także oślepiać pieszych idących w kolumnie.

  • światła przeciwmgłowe
Konstrukcja: umieszczone nisko światła mają za zadanie świecić "pod mgłą" i poprawiać widoczność podczas jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza. Oświetlają one także pobocze i drogę tuż przed pojazdem, poprawiając widoczność podczas jazdy po krętych drogach.

Kiedy włączać? W warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza można (nieobowiązkowo) włączać światła przeciwmgłowe przednie zarówno w dzień, jak i w nocy. Włączamy je łącznie ze światłami mijania, choć w tej kwestii przepisy "Prawa o ruchu drogowym" są niespójne. Uwaga: przednich świateł przeciwmgłowych można używać także podczas dobrej pogody - w nocy, na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami.

  • światła stopu
Światło stop jest czerwonym światłem umieszczonym w tylnej części samochodu. Włącza się samoczynnie po naciśnięciu pedału hamulca podstawowego (roboczego).
  • cofania
  • awaryjne
  • kierunkowskazy
  • oświetlenie tablicy rejestracyjnej
  • odblaskowe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz